קדחת קרציות

מחלה זו מועברת ע"י קרצית הכלב (קרציה חומה). בארץ נפוצים שלושה סוגי טפילים אשר עשויים לגרום למחלה: ארליכיה קניס, ארליכיה פלטיס ובבזיה קניס. תקופת הדגירה: 8-20 ימים.
ארליכיה פוגע בעיקר בכדוריות הדם הלבנות ובייצור טסיות ובבזיה פוגע בעיקר בכדוריות דם אדומות.
המחלה מורכבת מ-3 שלבים:
בשלב האקוטי הכלב לרוב יראה סימנים של דיכאון, חום גבוה, חולשה, חוסר תאבון ולעיתים דימום מהאף. לעתים סימנים יהיו קלים ולא מורגשים, ויתכן אף שהבעלים לא ישימו לב. שלב זה נמשך בין 1-4 שבועות.
בשלב התת-קליני ישנה התרבות של הטפיל ברקמות שונות של הגוף.בשלב זה לא נראים סימנים קליניים, אך בדיקות דם עשויות להראות ממצאים חריגים כגון אנמיה, ספירה לבנה נמוכה, ומספר טסיות נמוך.
בשלב הכרוני ישנה פגיעה ביצור עד כדי דיכוי מוחלט של מוח העצם. ישנם סימנים כלליים של מחלה קשה, כגון דכאון וחולשה, הגדלת קשרי לימפה וטחול, אנמיה, שטפי דם, צהבת. שלב זה הינו מסוכן, ולעתים לא ניתן לריפוי.
הטיפול בשלבים הראשונים של המחלה כולל טיפול באנטיביוטיקה, ולעיתים בסטרואידים. אם הכלב נמצא במצב קשה ייתכן והוא יהיה זקוק לטיפול נוסף כגון: עירוי נוזלים ובמקרים קשים אף לעירוי דם. כלבים אשר לא טופלו כאשר חלו בשלב הראשון עלולים להגיע לשלב הכרוני של המחלה, בשלב זה רוב הכלבים אינם מגיבים לטיפול והמחלה עלולה להסתיים במוות.
 הדרך הטובה ביותר להימנע מקדחת הקרציות היא ע"י טיפול עקבי וטוב נגד קרציות לאורך כל עונות השנה.
ג’ירפה - מרפאה וטרינרית • אלונים 2, קרית טבעון • 04-9536166 • חירום: 050-2210601 • דוא”ל: info@karnieli.com

האתר נבנה על ידי אינדיגו עיצוב ואתרים